Informacje związane z bankami i finansami

- Szczegóły
- Autor: Sebastian
- Kategoria: Bankowy i finansowy
Revolut - warto czy nie warto?
Czy Revolut to bank, czy tylko sprytna aplikacja do płacenia? Wielu się nad tym głowi, jedni twierdzą, że to przyszłość bankowości, inni, że zabawka bez oddziałów. W tym tekście przyjrzymy się temu z bliska. Zastanowimy się, czy naprawdę warto zakładać konto w Revolut. Co działa świetnie, a co może zirytować już po tygodniu. Omówimy zarówno zalety, jak i wady i odpowiemy na pytanie, które pojawia się w wielu głowach - czy Revolut to w ogóle bank? Bo wiadomo, reklamy jedno, przepisy drugie, a życie jeszcze coś innego.

- Szczegóły
- Autor: Sebastian
- Kategoria: Bankowy i finansowy
Anulowanie przelewu BLIK oraz bankowego
Zdarzyło Ci się kiedyś kliknąć "wyślij przelew" i już sekundę później pomyśleć: "o nie, nie, NIE"? Albo pomylić jedną cyfry w numerze konta i poczuć zimny pot na plecach? A może wpisałeś dobrą kwotę, ale wysłałeś nie tej osobie, co trzeba? Niestety takie rzeczy się zdarzają i wcale nie jest tak łatwo potem te pieniądze odzyskać.
W dobie błyskawicznych płatności, BLIKa, przelewów ekspresowych i kliknięć "zatwierdź" bez zastanowienia, łatwo o pomyłkę. Mało kto dziś sprawdza dwa razy numer konta, a potem zaczyna się stres. Czy można cofnąć przelew? Czy da się odzyskać pieniądze? Czy bank coś zrobi? Czy może już po wszystkim i trzeba się pogodzić z losem?
Czytaj więcej: Czy można cofnąć przelew BLIK lub internetowy?

- Szczegóły
- Autor: Sebastian
- Kategoria: Bankowy i finansowy
Ile prowizji zarabia pośrednik kredytowy?
Ile zarabia doradca kredytowy a pośrednik? No właśnie, to pytanie, które może chodzić po głowie każdemu, kto kiedykolwiek brał kredyt albo myślał o pracy w tej branży. Bo przecież ci doradcy zawsze są uśmiechnięci, elegancko ubrani, a ich biura wyglądają tak profesjonalnie. Ale czy naprawdę mają powody do zadowolenia? Czy to praca, w której można się ustawić finansowo? A może jest zupełnie inaczej - zarobki są nieregularne, a stres zjada ich od środka?
Czytaj więcej: Ile prowizji dostaje doradca kredytowy a pośrednik kredytowy?

- Szczegóły
- Autor: Sebastian
- Kategoria: Bankowy i finansowy
Pranie brudnych pieniędzy i smurfing
Dla większości społeczeństwa pranie pieniędzy, może i brzmi abstrakcyjnie, ale w rzeczywistości to jedno z największych zagrożeń dla gospodarki i bezpieczeństwa na całym świecie. To nie jest tylko sztuczka finansowa. To mechanizm, który pozwala przestępcom czerpać korzyści z przemocy, narkotyków, handlu ludźmi i korupcji. Bez skutecznego prania pieniędzy mafie, kartele i grupy przestępcze nie miałyby jak legalnie korzystać ze swoich fortun. A skoro mogą to robić, to dalej rosną w siłę.
Czytaj więcej: Smurfing czyli pranie brudnych pieniędzy - co to znaczy?

- Szczegóły
- Autor: Sebastian
- Kategoria: Bankowy i finansowy
Czy współmałżonek lub współwłaściciel będzie miał dostęp do wspólnego rachunku bankowego po śmierci współposiadacza?
To pytanie, które może nurtować wielu ludzi, zwłaszcza tych, którzy prowadzą wspólne konto z drugą osobą, np. małżonkiem. Co się wtedy dzieje? Jak banki postępują po śmierci współposiadacza? Czy żyjący współmałżonek - ma prawo do swobodnego dysponowania zgromadzonymi pieniędzmi, czy też czeka go cała procedura spadkowa? Warto się nad tym zastanowić, ponieważ takie sytuacje mogą budzić wątpliwości.
Czytaj więcej: Wspólne konto bankowe a śmierć jednego z współwłaścicieli

- Szczegóły
- Autor: Sebastian
- Kategoria: Bankowy i finansowy
Czy karta kredytowa ma wpływ na naszą na zdolność kredytową
Wiesz, jak to jest. Przychodzi poniedziałek, jesteś pełen dobrych intencji, aż tu nagle puka do Ciebie karta kredytowa. Machasz jej ręką, próbujesz się oprzeć, ale ona tam jest. Kusi, namawia. "Użyj mnie, wydaj trochę więcej!" A potem pojawia się pytanie - czy ta mała plastikowa pokusa może zaszkodzić twojej zdolności kredytowej?
Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ale zaraz ją rozłożymy na czynniki pierwsze. Zacznijmy od samego początku. Czym jest zdolność kredytowa i jak karta kredytowa wpływa na nią?
Czytaj więcej: Czy karta kredytowa obniża zdolność kredytową albo na nią wpływa

- Szczegóły
- Autor: Sebastian
- Kategoria: Bankowy i finansowy
Karta kredytowa - koszty utrzymania
Karty kredytowe są jednym z najbardziej popularnych narzędzi finansowych na świecie. Pozwalają na łatwe dokonywanie zakupów i budowanie historii kredytowej. Korzystanie z kart kredytowych wiąże się też z pewnymi kosztami. Można jednak, nie ponosić żadnych kosztów, jeśli będziemy pilnować by spłacać ją na czas i wykonywać transakcje miesięczne. Zobaczmy za co bank, może pobrać nam opłatę, gdy będziemy posługiwać się kredytówką.
Czytaj więcej: Koszty karty kredytowej - za co bank pobiera opłaty

- Szczegóły
- Autor: Sebastian
- Kategoria: Bankowy i finansowy
Jak zmniejszyć limit na karcie kredytowej
Nie da się ukryć, że karty kredytowe stały się w dzisiejszych czasach wygodnym sposobem płatności, zarówno w sklepach naziemnych jak i internetowych. Banki udzielając kartę kredytową, często kuszą klienta jak najwyższym możliwie dostępnym limitem. Jest to bardzo sprytne zagranie, bowiem im większa możliwość zaciągnięcia zobowiązania, tym większe szanse dla banku, na zysk z naliczanych odsetek.
Czytaj więcej: Zmniejszenie limitu karty kredytowej - jak tego dokonać

- Szczegóły
- Autor: Sebastian
- Kategoria: Bankowy i finansowy
Promocje za otwarcie konta bankowego
Promocje bankowe za otwarcie konta to coś, co od razu przyciąga uwagę. W końcu kto by nie chciał zgarnąć trochę gotówki albo fajny gadżet za coś tak banalnego jak otwarcie nowego konta? To jak dostanie prezentu na urodziny, tylko że bez tortu. A banki, cóż, dobrze wiedzą, jak nas zachęcić - mają na to całą masę trików. Sprawdźmy, co mogą nam zaoferować i czy naprawdę warto otworzyć to nowe konto.

- Szczegóły
- Autor: Sebastian
- Kategoria: Bankowy i finansowy
Karta Visa a Mastercard
Karty płatnicze Mastercard i Visa są dwoma najpopularniejszymi i najbardziej rozpowszechnionymi systemami płatności na świecie. Obie firmy oferują podobne korzyści i są akceptowane na całym świecie. Właściwie tylko dwa parametry powinny mieć wpływ na to, którą kartę wybierzemy.

- Szczegóły
- Autor: Sebastian
- Kategoria: Bankowy i finansowy
Santander Bank a Santander Consumer Bank - czy to ten sam bank
Zastanawiasz się czasem, czy Santander Bank Polska i Santander Consumer Bank to jedno i to samo? W końcu obie nazwy brzmią podobnie. Loga obu banków również daleko od siebie nie odbiegają. Odpowiedź? I tak, i nie. To trochę jak z bliźniakami: wyglądają podobnie, ale mają zupełnie inne charaktery. Oba banki są częścią Grupy Banco Santander, ale działają na swoich własnych zasadach. Są jak kuzyni, którzy spotykają się na rodzinnych imprezach, ale na co dzień każdy robi swoje.

- Szczegóły
- Autor: Sebastian
- Kategoria: Bankowy i finansowy
Rachunek oszczędnościowy na nowe środki - co to znaczy i jak działa
Promocje typu "nowe środki" zaczęły pojawiać się na rynku bankowym od około 2010 roku. Ich celem było zachęcenie klientów do wpłacania dodatkowych funduszy w tym samym banku. Strategia ta okazała się na tyle skuteczna, że banki nadal ją stosują.
Czytaj więcej: Nowe środki na koncie oszczędnościowym - zasada działania

- Szczegóły
- Autor: Sebastian
- Kategoria: Bankowy i finansowy
Lokata na nowe środki - jak działa i co to oznacza
Promocje typu "lokata na nowe środki" zaczęły pojawiać się na rynku bankowym mniej więcej od 2010 roku. Celem tej promocji była zachęta dla klientów do deponowania kolejnych środków pieniężnych w tym samym banku. Pomysł okazał się na tyle skuteczny, że do dzisiaj banki chętnie ją stosują.
Czytaj więcej: Lokata na nowe środki - co to znaczy i jak działa

- Szczegóły
- Autor: Sebastian
- Kategoria: Bankowy i finansowy
Jak obliczyć odsetki z oprocentowania lokat oraz wzór na ich obliczenie
Lokaty bankowe są popularnym sposobem na oszczędzanie pieniędzy, ponieważ oferują stabilne i przewidywalne zyski. Obliczenie odsetek z oprocentowania lokaty może niektórym wydawać się skomplikowane, ale jest dość proste, jeśli zrozumiesz podstawowe zasady. W tym artykule zobaczymy jak oblicza się odsetki od lokaty standardowej oraz mało spotykanej progresywnej.
Nim przejdziemy do wyliczenia, na wstępie wyjaśnijmy czym jest lokata. Jeśli już wiesz i nie chcesz tego czytać, to przewiń artykuł do następnego nagłówka.
Czytaj więcej: Obliczanie oprocentowania lokat - wzór na odsetki od lokaty

- Szczegóły
- Autor: Sebastian
- Kategoria: Bankowy i finansowy
Konto oszczędnościowe a lokata bankowa - jakie są różnice
W świecie finansów osobistych, zarówno konto oszczędnościowe, jak i lokata bankowa to popularne narzędzia do pomnażania oszczędności. Choć oba produkty mają na celu zwiększenie kapitału klienta, różnią się pod względem elastyczności oraz korzyści.
W tym artykule przedstawimy główne różnice między kontem oszczędnościowym a lokatą.
Czytaj więcej: Konto oszczędnościowe a lokata - czym się różnią

- Szczegóły
- Autor: Sebastian
- Kategoria: Bankowy i finansowy
Jak działa konto oszczędnościowe i jak są naliczane odsetki
Konta oszczędnościowe są kluczowym narzędziem w zarządzaniu finansami osobistymi. Stanowią one bezpieczne miejsce do gromadzenia środków i generowania dodatkowych dochodów poprzez oprocentowanie.
W tym artykule przeanalizujemy, jak działają konta oszczędnościowe, korzyści płynące z ich posiadania oraz jak znaleźć konto, które najlepiej odpowiada twoim potrzebom i co najważniejsze jak naliczane są odsetki.
Czytaj więcej: Odsetki na koncie oszczędnościowym - jak są naliczane odsetki

- Szczegóły
- Autor: Sebastian
- Kategoria: Bankowy i finansowy
Jak działa cashback, moneyback, chargeback oraz jakie są pomiędzy nimi różnice
Zacznijmy od tego że, cashback i moneyback jeszcze do niedawna były stosowane zamiennie i prawdę mówiąc bez względu na to jaką formę wybierzesz to z kontekstu zdania bądź wypowiedzi i tak będzie wiadomo co kto miał na myśli.
Dopiero gdy usługa cashback zyskała większą popularność, zaczęto rozgraniczać te pojęcia. Obie te formy mają swoje korzenie w strategiach marketingowych i programach lojalnościowych.
Czytaj więcej: Cashback, moneyback, chargeback - jak działa i jakie są różnice

- Szczegóły
- Autor: Sebastian
- Kategoria: Bankowy i finansowy
Wymiana zniszczonego banknotu
Banknoty mogą ulec uszkodzeniu z różnych powodów, takich jak starzenie się materiału, niewłaściwe przechowywanie, kontakty z substancjami chemicznymi czy przypadkowe uszkodzenia mechaniczne.
Gdy banknot staje się niezdatny do użytku z powodu uszkodzeń, wiele osób zastanawia się, jak go wymienić na nowy oraz jakie są procedury związane z taką wymianą.

- Szczegóły
- Autor: Sebastian
- Kategoria: Bankowy i finansowy
Jak jest różnica pomiędzy kredytem bankowym a pożyczką
Główna różnica pomiędzy kredytem a pożyczką polega na tym, że kredyt udzielany jest na podstawie prawa bankowego a pożyczka na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. Dla przeciętnego klienta banku z reguły to i tak niewiele wnosi, bo zarówno jedna jak i druga forma nakazuje nam spłacić swoje zobowiązanie.
Czytaj więcej: Różnica - kredyt a pożyczka - czym się różnią oba produkty

- Szczegóły
- Autor: Sebastian
- Kategoria: Bankowy i finansowy
Po co banki dają w promocjach darmowe pieniądze za otworzenie konta lub wyrobienie karty kredytowej
Zapewne wiele osób gdy widzi reklamę bankową w której za otworzenie konta osobistego lub firmowego bądź kart kredytowej bank oferuje darmową kasę myśli sobie że to jakaś ściema a regulamin promocji jest tak najeżony warunkami, że nie warto w to wchodzić.
Zastanów się, czy rzeczywiście bank chciałby reklamować swoje produkty tylko po to, by na koniec kogoś wyrolować i nie wypłacić obiecanej kasy?
Czytaj więcej: Promocje i darmowe pieniądze - dlaczego banki oferują kasę