Porównania - promocje
Kredyt we frankach – czy warto iść na ugodę z bankiem?

Dla wielu kredytobiorców spłata kredytu we frankach szwajcarskich to duże obciążenie dla domowego budżetu. Jednak banki ze względu na liczne niekorzystne dla nich wyroki w sprawach wytaczanych przez frankowiczów coraz częściej są skłonne podpisywać z klientami ugody. Jeżeli zastanawiasz się, czy ugoda z bankiem to korzystne rozwiązanie, poniższy poradnik jest dla Ciebie.

 

Z czym wiąże się ugoda z bankiem w sprawie kredytu frankowego?

Spłata kredytu we frankach szwajcarskich zgodnie z ustalonym harmonogramem nie jest dziś już jedyną opcją dostępną dla frankowiczów. Jeżeli umowa zawiera błędy, kredytobiorca ma kilka możliwości, a jedną z nich jest zawarcie ugody z bankiem.

Ugoda z bankiem zakłada, że każda ze stron – kredytobiorca i bank – pójdzie na pewne ustępstwa, których konsekwencją będzie kompromis. Tyle teorii, gdyż w praktyce niektóre banki wciąż próbują przeforsować rozwiązania, które będą mniej korzystne dla klienta. Stąd też nie należy działać pochopnie. Chociaż ugoda w sprawie o kredyt we frankach szwajcarskich jest aktualnie dostępna dla wielu frankowiczów – najczęściej na warunkach lepszych niż jeszcze kilka lat temu – to wciąż nie musi się ona opłacać każdemu.

Przykładowe skutki ugody z bankiem w 2025 roku:

  • frankowicz otrzymuje częściowy zwrot nadpłaconych rat, ale jednocześnie rezygnuje z dochodzenia innych roszczeń w przyszłości;
  • bank wypłaca klientowi ustaloną kwotę, ale także rezygnuje on z dochodzenia innych roszczeń w przyszłości;
  • bank zwraca kredytobiorcy koszty poniesione w związku z zainicjowaniem procesu sądowego – gdy do ugody doszło już po wniesieniu pozwu.

 

Dla kogo ugoda z bankiem to dobre rozwiązanie?

Jak można przeczytać na stronie https://frankowy-kredyt.pl/jak-splacic-kredyt-we-frankach/, mimo że ugoda z bankiem z reguły jest mniej korzystna pod względem finansowym niż dochodzenie roszczeń na drodze sądowej, to wiąże się ona z pewnymi korzyściami pozafinansowymi. O czym mowa? O czasie.

Zawarcie ugody z bankiem skutkuje tym, że kredytobiorca nie musi angażować się w kilkuletnią sprawę sądową. Chociaż wynegocjowanie warunków ugody również nie odbywa się z dnia na dzień, to proces ten zajmuje mniej czasu niż uzyskanie wyroku w pierwszej instancji. Co więcej, trzeba pamiętać, że banki z reguły odwołują się od niekorzystnych dla nich wyroków, co dla kredytobiorcy oznacza konieczność przejścia postępowania przed sądem II instancji. Ugoda z bankiem pozwala tego uniknąć.

Dla kredytobiorców, dla których spłata kredytu we frankach szwajcarskich stanowi dużą trudność, ugoda to także sposób, aby definitywnie zamknąć ten temat. Aby jednak tak się stało, warto zaangażować do sprawy prawnika specjalizującego się w kredytach we frankach szwajcarskich. Specjalista zadba o to, aby w umowie znalazły się zapisy, które uniemożliwią bankowi pozwanie dawnego klienta w przyszłości.

 

Spłata kredytu we frankach szwajcarskich i ugoda – czy to możliwe?

Mimo że ugoda z bankiem ma zarówno zalety, jak i wady, to nie każdy klient banku może na nią liczyć. Spłata kredytu we frankach szwajcarskich przekreśla możliwość odzyskania części środków od instytucji finansującej w drodze porozumienia. Dlaczego?

Gdyby bank podpisał ugodę z byłym klientem, który już spłacił kredyt we frankach szwajcarskich, to:

  • przyznałby, że w umowie znalazły się zapisy, których nie powinno tam być;
  • straciłby finansowo;
  • niewiele by zyskał – ewentualnie zapewnienie klienta, że ten nie będzie dochodzić roszczeń w przyszłości.

Czy to oznacza, że klient, który spłacił kredyt we frankach szwajcarskich, nie może dochodzić roszczeń? Brak możliwości porozumienia się z bankiem nie wyklucza złożenia pozwu. Taki krok może okazać się zresztą korzystny, gdyż szansa na wygraną jest spora. Jednocześnie – o czym trzeba pamiętać – zawsze istnieje ryzyko przegranej. I właśnie dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrym krokiem jest skonsultowanie swojej sprawy z prawnikiem od kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich.

Artykuł partnerski.

Charytatywne